Articles


Co czujesz?
Tym pytaniem otwieramy furtkę do świata zmysłów. Czy naprawdę potrafimy wykorzystać nasze zmysły do cieszenia się życiem? Czy też nasze uczucia stają się wyraźne dopiero wtedy, gdy ich jakość, sprowadza nas do lekarskiego gabinetu ?
Czy kiedykolwiek potrafiliśmy cieszyć swoje oczy grą promieni słońca w kroplach rosy, albo odczuwać rozkosz jaką sprawić może ciepły nadmorski piasek naszym stopom?
Czy czujemy subtelność powierzchni liścia podniesionego w czasie jesiennego spaceru?
Myślę, że wielu ludzi żyje tak, jak gdyby posiadali tylko głowę wraz z jej myślową zawartością, lecz czy samo najbardziej inteligentne myślenie zastąpi nam odczucie słodyczy dotyku ukochanej osoby, czy promienny uśmiech dziecka, które dojrzało w nas kogoś bliskiego?
Aby nasz organizm funkcjonował harmonijnie, ciało fizyczne i jego zmysłowe potrzeby powinny być w takim samym stopniu zaspokojone, jak spekulacje umysłowe.
Jeśli pominiemy jakiś szczegół w układance pt. "ludzka istota", po pewnym czasie zaniedbana sfera życia dopomni się o bliższe spojrzenie. Obyśmy tylko zbyt wiele nie ucierpieli.
Przedstawiam Państwu kilka ćwiczeń mających na celu przypomnienie sobie tego, że posiadamy zmysły, dzięki którym nasze życie nie przypomina bezbarwnej plamy, a radość rozkoszowania się nimi jest bardzo istotnym czynnikiem zapobiegania rozwojowi chorób zwanych cywilizacyjnymi.

Odkryj swoje zmysły:

Wzrok.
Wyszukaj sobie obiekt - może być to kawałek drewna, szkła, kamień, lub kwiat- i patrz na niego przez 90 sekund. Postaraj się nie zwracać uwagi na otoczenie, skupiaj ja wyłącznie na wybranym przedmiocie. Opisz jego cechy: wielkość, kształt, zabarwienie. Jakie odczucia wzbudza w tobie ta obserwacja?

Słuch.
Zamknij oczy i skup się na odgłosach, które do ciebie docierają. Uporządkuj je. Jakie są: głośne czy ciche, wysokie czy niskie? Być może usłyszysz odgłosy pochodzące z twego wnętrza? Co czujesz? Czy możesz to opisać lub narysować?

Węch.
Zamknij oczy i skoncentruj się na zapachach, które akurat wypełniają pokój. Jakie to zapachy: korzenne, słodkawe, zbutwiałe, czy świeże?
Mając zamknięte oczy, zjedz cos lub wypij (możesz to sobie jedynie wyobrazić). Czy czujesz złożoność tego smaku? Gorycz, słodkość, pikantność lub słoność?

Dotyk.
Opuść powieki, po czym dotykaj różnych przedmiotów. Dotknij owoc, drewno, metal, ciepła dłoń człowieka.
Co czujesz? Twardość, miękkość, kanciastość czy zaokrąglenie kształtów?

Czucie.
Jak czujesz się tu i teraz?

(W tekście wykorzystano fragmenty ćwiczeń z książki "Relaks w 90 sekund" Rolfa Herkerta) 

Autor:Teresa Maria Zalewska 
http://www.cudownyportal.pl/article.php?

Email me when people comment –

<a href="http://ezinearticles.com/?Let-Us-Change-the-World-Through-the-Change-of-Ourselves&amp;id=1859577">http://ezinearticles.com/?Let-Us-Change-the-World-Through-the-Change-of-Ourselves&amp;id=1859577</a>

You need to be a member of United Starseeds to add comments!

Join United Starseeds

Explore