Articles


"Taniec jest jedną z rzadkich dziedzin działalności ludzkiej, gdzie człowiek jest zaangażowany całkowicie: ciałem, duszą i umysłem”.
- Maurice Bejart

We współczesnych publikatorach wiele się pisze na temat rosnących problemów społecznych i psychologicznych trapiących obywateli społeczeństw wysoko rozwiniętych: nadmiernym stresie, pośpiechu, zaniku więzi międzyludzkich i poczuciu alienacji. Naturalną reakcją na te zjawiska jest poszukiwanie sposobów osiągnięcia równowagi, możliwości odreagowania. Zachęcamy Państwa do uczestnictwa w zajęciach wykorzystujących taniec dla rozładowania stresu, rozwijania zdolności wyrażania siebie, poprawę relacji z innymi ludźmi, lepsze samopoczucie będące synonimem sprawnie funkcjonującego organizmu.
Taniec od wieków był wykorzystywany w celach leczniczych.
W średniowiecznych Włoszech istniał sposób leczenia zwany tarantyzmem. Polegał on na tym, iż ukąszonego przez tarantulę chorego zmuszano do tańca, aż do utraty sił. Kiedy po omdleniu z powodu wyczerpania pacjent budził się - był zdrowy. Taniec pozwala na zachowanie kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Podczas tańca pracują wszystkie mięśnie, a oddech staje się głębszy. Organizm nasz spala kalorie, ciało poci się i oczyszcza z toksyn. Poprawia się krążenie krwi, zmniejsza się napięcie mięśni. Wtedy ruchy stają się pełne gracji, miękkie, a ciało sprężyste. W aspekcie psychologicznym, taniec poprawia koncentrację, poprzez skupianie się na wykonywaniu określonych ruchów.

Nie zawsze jednak taniec uwalnia od napięć i głęboko uzdrawia w sensie emocjonalnym.
Nawet wybitny tancerz może być osobą sprawną fizycznie, lecz mającą problemy na tym poziomie życia.

- „Tylko ruch wypływający organicznie z ciała jest tym, co wycisza i uzdrawia, i zmienia w taki sposób nas, że podejmowane działania są skuteczne, a intensywny tryb życia nie wyczerpuje, a raczej wpływa dodatnio na samopoczucie i stan zdrowia”
- Mary Whitehouse.

ĆWICZENIE TAŃCA PRZY MUZYCE
Wybierz muzykę, którą najbardziej lubisz.
Przez kilkanaście sekund wsłuchuj się w nią.
Poczuj rytm.
Na początku zacznij się poruszać i tańcz wyłącznie stopami.
Kiedy stopy wyczują rytm, stopniowo przenoś ruch na kolana, biodra i tułów, na ramiona i dłonie, w końcu na głowę i szyję.
Postaraj się włączyć do tańca każdą część ciała.
Ciesz się muzyką, nie tylko przy pomocy uszu, lecz także za pomocą kości mięśni, krwi i nerwów. Kiedy będziesz miał ochotę zakończyć ćwiczenie, wyłączaj każdą część ciała po kolei w odwrotnej kolejności, od głowy do stóp i powróć do bezruchu, gdy fraza muzyczna skończy się.
Ćwiczenie to ma na celu nawiązanie kontaktu z samym sobą, zwiększenie koordynacji ruchów i elastyczność.

zobacz film na YouTube
http://youtu.be/Ki9xcDs9jRk 

Życzę owocnych poszukiwań najodpowiedniejszej formuły tańca.
Pozdrawiam serdecznie
Teresa Maria Zalewska

 

Email me when people comment –

<a href="http://ezinearticles.com/?Let-Us-Change-the-World-Through-the-Change-of-Ourselves&amp;id=1859577">http://ezinearticles.com/?Let-Us-Change-the-World-Through-the-Change-of-Ourselves&amp;id=1859577</a>

You need to be a member of United Starseeds to add comments!

Join United Starseeds

Explore