Forum

Want is a symbol of desire. founded through unconditional love.

Expectation is conditional by nature. It belongs to a feeling akin to impatience because the outcome never changes.

In order to receive the results you wish for, you need to do one of two things.

1. Become the change you wish to see.

2. Support the change you wish to participate.

If you observe, but do not interact, you are what is called an expectation. If you expect to want something, or vice versa, you will find want expects you to want. This is why world leaders achieve what they want, not what they expect. Because the expectation is simply to want to achieve something through any means, or outcome. Instead of a specific goal to address no matter what.

There is nothing inherantly wrong with expectation or want. Both lead to a fulfilment of some sort. However it has been said that expectation is the new evil, and want, the new good. Because of the fact that you may not expect your want to manifest itself, until you know you can make it happen. If you expect too much of others who do not resonate with you, you are wanting them to change who they are to become what they do. this is a sign of greed and it is also a reason for evil to exist, because you start to become comfortable with demands without meaning. Hence the purpose of want, is to connect you with therefore, the cause you seek, to find the answer you believe. Not through expectation, but instead, through the result you actually hope for. It will become more than possible, you will bring it in to your reality in due time.

So, the moral of the story is. From start to finish, to want is to achieve. to expect is to comply. To desire is to seek. To love is to take pride. In the world you call your own, and the life you live which leads you home. When you allow nature to take it's course, you are fulfilling what you want. If you keep directing the universe to a certain outcome, you are expecting it to happen as you see fit. Conflict can only come of want and expectation, if both are trying to do the same job at once. Which is the reason why war exists in the first place. Peace, is the co existence of both in their own way throughout life itself.

a blessing is a need to fulfil what you dream to come true for you. May you want to expect this in abundance where ever you are, no matter what comes your way. Let it be that which you become acquainted with, the sign of sovereignty and wisdom among all. You are the answer.

You need to be a member of United Starseeds to add comments!

Join United Starseeds

Email me when people reply –

Replies

 • Spójrz na ten rysunek:https://www.facebook.com/194373070604108/photos/a.231505850224163.5...
  Przed drogą prowadzącą do złotego lotosu znajduje się szczególna brama. Symbolizuje ona ludzki umysł z całą jego pokrętnością i niezmierzoną ilością labiryntów. Każdy labirynt symbolizuje kreację...na bazie najwyższej jakości myśli, myśli tworzonych na bazie wyobrażeń o sobie i rzeczywistości bez związku z miłością serca własnego. Bez względu na ten fakt, na kreację złotwje myśli, istota kreująca stagnuje w swoim rozwoju.

  Przez środek bramy biegnie wąska ścieżka w różowym kolorze, a na niej, znaduje się nitka, symbol złotej myśli wyczarowanej przez odczucie  miłości. Tylko kreacja, dla której bazą jest odczuwanie miłości, pozwala na opuszczenie bramy labiryntów myślowych. Poza bramą znajduje się fioletowa droga. To droga  przemiany kreacji z poziomu osobowości (wyobrażenia o sobie), na kreację z poziomu odczuwania Duszy. Złoty lotos wypełniony różowym kolorem jest symbolem  Miłości Duszy. To tutaj jest spełnienie w Miłości. To stąd kreaująca istota emanuje Miłością i znajduje się w harmonii ze wszystkim, co JEST. Harmonia jest symbolizowana przez dwa świeczniki żydowskie - dwie menory, które odzwierciedlają  funkcjonowanie czakr.

  Brama na tym obrazie, to symbol osobowości (jak powiedziałby Thoth, symbol "niższej gwiazdy", z której istota ludzka tworzy swą rzeczywistość. Kwiat lotosu w kolorze złotym, to symbol jedności z Duszą i kreacja z tego poziomu, która wtapia się we wszechświat. Odzwierciedla jedność duchową wszystkiego, co JEST.
  Pragnienie płynące z Oceanu Ducha, wyrażające potrzebę Duszy, posiada moc urzeczywistnienia. Pragnienie z poziomu "niższej gwiazdy", czyli osobowości, nie ma mocy realizacji. Jest wyobrażeniem o potrzebie, a upór i konsekwencja towarzyszące kreacji z Duszy, są dla kreacji z poziomu  osobowści zupełnie obce.

  Często realizacja pragnienia z poziomu Duszy napotyka trudności. Wynikają one z ujawnienia przez Światło Duszy, blokad (często karmicznych), które należy uwolnić.

  Życie, to proces. Dla jednych związny z uzdrawianiem i w ten sposób poznaniem jakiegoś fragmentu siebie, dla innych z twórczym wyrażeniem i samopoznaniem, inaczej, bardziej harmonijnie, z większą przyjemnością.  Dziękuję Ci za podzielnie się Twoim oglądem tego aspektu Życia. Pozdrawiam serdecznie.

  Posted by OBK "Vega" on Saturday, August 6, 2011
This reply was deleted.

Explore